| Viorel_Grigore_1969 a întrebat:

Ce este versificatia?

Răspuns Câştigător
| Barbu_Adita_1994 a răspuns:

Mod de dispunere a versurilor potrivit anumitor reguli prozodice, dintre care cele mai importante sunt cele ale rimei, ritmului și ale grupării strofice; arta de a face versuri; p. ext. poezie. — Din fr. versification

4 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Versificatia/prozodia implica tipul de strofe al poeziei (distihuri, tertine, catrene etc), masura(numarul de silabe dintr-un vers), ritmul(poate fi trohaic sau iambic) si rima(care este imbratisata, incrucisata, imperechiata, monorima sau versuri libere/albe). Acum, daca imi dai o poezie anume, iti voi putea particulariza aceste elemente. Numai bine!

| andrei1237 a răspuns:

Versificaţia se referă, după cum îi spune şi numele, la versurile unei poezii.
Tipuri de versuri :
Un vers poate sa fie :
- clasic (sunt respectate regulile referitoare la ritm, măsură şi rimă)
- liber (nu are măsură şi rimă, dar poate avea ritm)
- alb (nu are rimă).