| Buterflyy a întrebat:

Ce facetii? Va rog ajutati.ma maine ma asculta la romana si nu stiu... si aici. nu prea am scris aici. deci . ce functii sintactice pot avea pronumele in D ? exemple. multe exemple. si . cu functia sintactica. va roog. ajutati.ma. , dau funda:* si vot:X

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In dativ pronumele este in primul rand complement indirect.Ex.Mi-a spus mie. Poate fi si atribut pronominal.Ex.Mi-am pierdut stiloul.Acest mi este sinonim cu "meu", adica are o valoare posesiva. Spus altfel:Am pierdut stiloul meu. Reciteste manualul.

| daria10 a răspuns:

Ce functi sintactice pot avea pronumele in D? daca este vorba despre pronumele demonstrativ atunci functiile sintactice sunt:
-Subiect(rasp la int cine?, ce?)ex:Acela se uita mirat,
-Nume predicativ-ex:Interpreta este aceea.
-Complement direct (rasp la int.pe cine?,ce?) extonguee aceasta am mai citit-o.
-Complement indirect(rasp l int:cui?)ex:Aceleia nu-i place sa citeasca.
-Atribut pronomonal (rasp l int:care?,ce fel de?,a(al,ai, ale)cui?)ex:aveti creioane ca acestea?
Functia sintactica a adjectivului pronominal demonstrativ:
-atribut adjectival (rasp la int:care?, ce fel de?)ex:Aceeasi colega s-a suparat.