| SatraBenzbest a întrebat:

Mâine dau test la romana din PRONUME.Am invatat foarte mult, dar totusi ma mai incurc pe la functiile sintactice! Țin sa precizez ca am facut :pronumele reflexiv, posesiv si demonstrativ. Câteva idei de a invata mai usor functiile sintactice cu tot cu exemple?

Răspuns Câştigător
| Ryaaan a răspuns:

Le scrii pe foi, dar, sa fie in propoziti le scrii de 3-9 ori, pana vezi si tu ca nu te mai incurci! P.S Sa fie si cu tipul pronumelui. EX. El alearga. (Subliniezi el, tipul pronumelui, cazul, functia sintactica si eu am dat un test asa ca tine de curand eu asa am invatat)

| SatraBenzbest explică (pentru Ryaaan):

Mersi mult!

| Ryaaan a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Np,succes la test!

| SatraBenzbest explică (pentru Ryaaan):

Am dat testul ieri si mi s-a părut foarte usor! iti multumesc foarte mult!

| Ryaaan a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Okay,bafta la o nota cat mai mare, eu am avut cea mai mare nota din clasa, mi se pare hilar ca uni au invatat de nu au mai putut...