| Brujoo a întrebat:

Ce facultate ar fi indicat sa urmez pentru o cariera in politica? Vreau sa ajung senator
Berachah.

1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Pentru o carieră în politică Ştiinţe Politice. Dar facultate de ştiinţe politice nu formează oameni pentru a fi politiceni sau mai bine spus, nu iei politician. Vei dobândi informaţii despre noţiunea de stat, societate, sisteme politice, partide, ideologii politice, relaţii internaţionale etc. Totalitatea acestor discipline care le vei aprofunda te vor ajuta în viaţă şi în cariera pe care o vei urma. Sigur că ar fi indicat ca toţi politicienii să fi urmat această facultate sau măcar cursuri aferente acesteia.

Nu ajungi senator sau deputat când doreşti tu trebuie să fi într-un partid şi să fi susţinut de către acel partid să ai sprijin major din partea respectivului partid şi prin promovarea ta în faţa electoratului vei candida şi vei fi votat atât pentru senator cât şi pentru deputat. Ai sprijin din partea partidului X şi doreşti să candidezi ai şansă să ajungi unu din astea două, nu ai sprijin, nu vei ajunge niciodata nici măcar ca independent dacă nu ai banii tă să-ţi susţii propria campanie.