| Someone715 a întrebat:

Ce facultate din România ar trebui să fac dacă vreau să fiu programator în străinătate?

După ce termin facultatea, aș dori să mă mut în Canada, dar nu știu ce facultate ar trebui să aleg.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Orice facultate de profil recunoscută internațional. Dar ar trebui să fii conștient că studiile sunt doar prima parte a ecuației.

Partea a doua este să pleci în Canada și să-ți găsești un job pe acel domeniu. Iar asta poate fi mult mai dificil decât studiile în sine. Nu-ți imagina că te așteaptă cineva în Canada cu brațele deschise, covorul roșu întins și un salariu de $20k pe lună. Indiferent cât de bun ai fi, acolo pornești cu un mare handicap: acela de a fi străin. Deci trebuie să fii mult mai bun decât cei care sunt deja acolo ca să ai o șansă.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Vrei să fii programator de calculatoare/programe sau ce fel de...

sau parcă deja stiai?

https://www.tpu.ro/......culatoare/