| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate sa aleg? Am media de admitere 9.65 si oscilez intre Drept si Litere( din cadrul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi). Oscilez pentru ca sunt pasionata de limbi straine,am insclinatie inspre asta, la engleza am ultimul nivel B2 si imi place mult si Dreptul.Mai presus de toate insa, este muzica.Nu pot merge la Conservator deoarece este deja tarziu.Vreau sa fac o facultate,sa am o meserie in domeniul acela si vreau sa fac muzica in paralel.Daca as face Dreptul simt ca ar trebui sa renunt la muzica deoarece este o facultate destul de grea,timpul liber este limitat(corectati-ma va rog daca gresesc) si meseria de dupa facultate implica multa pasiune,devotament si de asemenea lipsa de timp liber( de ex un avocat, care studiaza dosare si in timpul liber). Lucrul asta ma impiedica sa dau la Drept. La limbi straine ar fi mai lejer, cred eu, pe sectia traducatori.As putea lucra la orice firma care are nevoie de traducator pentru engleza,germana si mai pot face si meditatii cu elevii in paralel.Mi-ar place sa fiu liber profesionist,probabil si din cauza inclinatiei mele artistice,nu suport rutina si nici programele stricte, dar ma descurc laughing). Alte sfaturi si pareri sunt foarte bine venite!

2 răspunsuri:
| ryveenqq a răspuns:

Hey buna! Chiar ma incanta ca esti unul dintre tinerii care chiar sunt interesati si le pasa de viitor. Dupa parerea mea si cunostiintele detinute, nu as incerca Dreptul, oferindu-ti niste argumente solide: In primul rand, mai ales in Romania, esti muritor de foame, de ce?: Deoarece este GREU, foarte greu sa ajungi undeva sus fara munca asidua si dragul de a invata papagal sau logic (dar cam dificil)TOT, tot ce tine de politica dar si de istoria ei + pile, asta este crudul adevar. Majoritatea dau la facultatea de Drept deoarece nu prea conteaza media din cate am citit eu.

Personal, as alege limbi straine daca spui ca te pricepi si ai placere + ca poti combina muzica cu asa ceva, avand si o cariera demna.

Sper ca ti-am fost de folos. Mult noroc iti urez in cladirea viitorului!

| anonim_4396 explică (pentru ryveenqq):

La limbi straine m-as duce pe engleza germana dar am inteles ca trebuie sa le stiu pe amandoua cat de cat. Engleza, cum am spus, o stapanesc dar germana deloc(stiu 2 cuvinte, nici nu stiu sa ma prezint). sadAm citit asta acum si m-a descurajat.