| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmez, ca apoi sa ma angajez la garda financiara?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Garda financiara este un corp de control care include mai multe specializari. Poti avea la baza facultate de drept, stiinte economice, marcheting, management.Din aceste corpuri de control mai fac parte si absolventi ai academiei de politie, sectia economica.Mai exista absolventi din domeniul imformatic.Cam astea ar fi specializarile de baza.

6 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Tre sa stii sa iei spaga.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deva legat de economie clar

Răspuns utilizator avertizat
| Mirela77 a răspuns:

Oricare.pile sa ai dupa aceea!

| saranastasie a răspuns:

La facultatea,, Stiinte economice"

| Elenutza_Kamelutza_1990 a răspuns:

Conditiile de partipare(exemplu concurs in 2008)
" In vederea participarii la concursul pentru ocuparea functiilor publice de executie de comisari clasa 1, gradele profesionale debutant, asistent si principal la Garda Financiara Prahova, candidatii trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a. sa fie absolventi cu diploma de licenta /absolvire a unor institutii de invatamant superior cu profil economic sau juridic- cursuri de lunga durata
b. sa nu fi fost condamnatii pentru savarsirea vreunei infractiuni, sa aiba un comportament demn si civilizat in societate;
c. sa aiba vechimea minima in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice de: 1 an pentru functia de comisar asistent si 5 ani pentru functia de comisar principal;
d. sa indeplineasca prevederile Legii 188/1999 republicata, privind Statutul functionarilor publici, referitoare la conflictul de interese si incopatibilitati "