| blacktulip16 a întrebat:

Ce facultati, joburi mai tarziu pot urma de la profilul filologie bilingv engleza?
sunt in clasa a 11a si sincer. eu as vrea sa lucrez ca manichiurista, coafeza, sau croitoreaza. dar nu se castiga eu stiu cat de bine asa ca ma gandesc la ceva unde sa lucrez la birou!
multumesc!

Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

Ar fi pacat sa lucrezi in aceste domenii cu un liceu bilingv...Nu spun ca nu ar fi meserii onorabile, dar cred ca ai putea mai mult de atat. Iti recomand sa faci facultatea de Litere, sectia de Limbi moderne aplicate (asa se numeste la Universitatea Al. I. Cuza, Iasi...vezi tu cum se cheama in orasul in care ai vrea sa fii studenta). Poti sa ajungi translator in locuri importante si alte chestii interesante. Sunt putine locuri de obicei, dar fiind la un liceu bilingv, sigur te vei descurca. Daca iti plac asa mult meseriile enumerate, poti sa faci un curs de pregatire in timpul verii si sa lucrezi part time in timp ce vei fi studenta. Succes si nu te panica, pentru ca mai ai timp sa te decizi. happy

1 răspuns:
| BiuL a răspuns:

Acolo am fost si eu si eu am facut dreptul si ca hobby fac jurnalismul. Nu prea are importanta profilul liceului sincer si oricum pentru ce vrei tu chiar nu conteaza liceul.