| IullyDolce234 a întrebat:

Ce facultati poti sa urmezi daca ai facut in liceu filologie?

Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Nu ai foarte multe oportunitati, pentru ca din clasa a 11-a nu mai faci nici o disciplina reala, deci din prima se exclude medicina, matematica, info, chimie, fizica, biologie etc.
Poti merge la litere, limbi straine, drept, istorie, geografie, psihologie, asistenta sociala, si tot ce tine de partea de uman.

3 răspunsuri:
| izvordemunte a răspuns:

Pai tot filologie, Limbi Moderne Aplicate, Drept, Istorie etc. Poti face aproape orice, mai putin inginerie de orice fel (numai daca iei ore de mate, fizica, chimie in particular), informatica, matematica. Si la medicina e cam greu pentru absolventii de filologie.
Ceva din domeniul uman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vor muschii tai; parerea mea dupa multe suturi luate in fund din cauza sistemului de invatamant consider ca urmatoarele meserii au nevoie de facultate
- doctor
- avocat
- constructor
- stomatolog - si tot ce mai tine de corpul uman
Restul... sunt doar "restul"; 5 metrii cubi de carti si o minte deschisa bat orice alta facultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate