| Necunoscutul2022 a întrebat:

Ce facultăți poți studia în românia pentru a lucra în străinătate? Sunt aproape fluent în limba engleză.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Necunoscutul2022: [la] Ce facultăți poți studia..."

fă IT, fă medicină, fă... și ești binevenit (cam) in orice țară

| mihai69 a răspuns:

Cam toate, mai puțin dreptul.

| Trixt3r a răspuns:

Depinde in ce domeniu iti doresti sa lucrezi, de cele mai multe ori firmele care angajeaza in alte tari o sa-ti faca o instruire si certificare separata, nu o sa tina cont de studiile tale de aici din tara (exista exceptii in functie de domenii - spre exemplu certificare de stivuitorist - dar nu studiile scolare).
Altele pot cere portofolii, in functie de domeniu.
Atentie - nu generalizez, dar in cele mai multe domenii nu conteaza studiile si nici diplomele de aici.

| CassieII a răspuns:

Indiferent de ce facultate faci tu aici, acolo te vor instrui pentru postul respectiv. De obicei, când pleci în străinătate, ei nu bagă de seamă diploma ta de aici din România, însă există mici excepții.
O facultate recunoscută în străinătate ar fi Comunicare Relații Internaționale specializarea Comunicare și Relații Publice - PR, dar depinde și ce domeniu îți alegi.