| sabin89 a întrebat:

Ce grad de rudenie era intre Octavian si Cezar? Nepot, dar ce fel de nepot? Fiul cui? Cine au fost parintii lui? http://ro.wikipedia.org/wiki/Octavian

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Rectific: Octavian Augustus a fost fiul Atiei care era fiica Juliei ( sora lui Iulius Cesar) ( deci mama lui era nepoata lui Cezar, de aceea apare pe wkipedia termenul de " maternal great-uncle" )
The future emperor Augustus was born into an equestrian family as Gaius Octavius at Rome on 23 September 63 BC. His father, Gaius Octavius, was the first in the family to become a senator, but died when Octavian was only four. It was his mother who had the more distinguished connection. She was the daughter of Julia, sister to Julius Caesar.
http://www.roman-empire.net/emperors/augustus.html

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Încearcă să-ți procuri această carte: Horia C.MATEI - „Civilizația lumii antice"
Colecția „Clepsidra" a editurii EMINESCU. București 1983.

| sabin89 explică (pentru corolav):

Multumesc. O sa incerrc. Am tot auzit de Horia Matei, probabil mai are si alte carti bune. De asemenea, este o carte de Iohanna Sarambei si Nicolae Sarambei care stiu ca merita procurata. In ce priveste pe Octavian, daca linia a fost asa: Julia - Atia - Octavian, inseamna ca Oct. era nepot lui Julia, iar intrucat Julia era sora cu Cezar, putem zice ca era nepot si al lui Cezar. Asta pe de o parte. Daca judecam altfel, Atia era nepoata lui Cezar, deci Oct. era stranepot, cum zici. Eh! limba romana...

| corolav a răspuns:

Parcă nu e chiar așa... Octavian Augustus ( 63 î. Hr. - 14 e. n ), fiu al lui C. Octavius ( m.53) și al Atiei, nepoata lui Caesar.
Deci el este un strănepot al marelui Caius Iulius Caesar.

| michelia a răspuns:

Octavian Augustus a fost fiul Atiei, aceasta fiind sora lui Iulius Cezar.

| sabin89 explică (pentru michelia):

Sursa?

| michelia a răspuns (pentru sabin89):

Rectific: Octavian Augustus a fost fiul Atiei care era fiica Juliei ( sora lui Iulius Cesar) ( deci mama lui era nepoata lui Cezar, de aceea apare pe wkipedia termenul de " maternal great-uncle" )
The future emperor Augustus was born into an equestrian family as Gaius Octavius at Rome on 23 September 63 BC. His father, Gaius Octavius, was the first in the family to become a senator, but died when Octavian was only four. It was his mother who had the more distinguished connection. She was the daughter of Julia, sister to Julius Caesar.
http://www.roman-empire.net/emperors/augustus.html