| Flameplm a întrebat:

Ce implicații avea asupra populației faptul că regii din Orientul antic se considerau de origine divină și cum se numește acest tip de monarhie?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

"Ce implicații avea asupra populației faptul că regii din Orientul antic se considerau de origine divină"
Iau ca exemplu egiptul antic:
Faraonii nu doar ca se considerau ei zeitati si ceilalti ii considerau asa, si ca orice zeitate ei erau venerati.
Forma asta de monarhie se numea chiar monarhie, cel putin in Egiptul antic pe care l-am luat ca si exemplu.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa nu-ti faci temele pe aici! Citeste! http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| NoisyLight a răspuns:

250.

| DamarisS91 a răspuns:

Printre tarile din Orientul Apropiat, cea mai potrivita pentru o larga dezvoltare a agriculturii era tara dintre Tigru si Eufrat, pe care grecii antici o numeau Mesopotamia (Tara dintre cele doua fluvii), tara care se intindea de langa muntii Armeniei (la nord) pana la Golful Persic (la sud).
De aici:
https://www.referatele.com/......le-com.php