| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna a analiza sintactic un verb? Dar morfologic?
Cu exemple daca se poate. happy
Dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| ancutsa13 a răspuns:

A analiza sintactic un verb inseamna a incepe analiza cu partea de propozitie (PV/PN), iar morfologic inseamna a incepe analiza cu partea de vorbire (verb). :*

11 răspunsuri:
| PeAcE a răspuns:

Poi la orice cuvant e cam la fel.
Functia sintatica este ceea ce este intr-o propozitie. De ex la un verb de obicei este predicat verbal.
Morfologic vorbind, un cuvant este ceea ce scrie in dictionar ca este. De exemplu verb sau substantiv sau adjectiv.
Daca vrei sa mai vb da-mi un mesaj pe privat cu id tau!

| EANS a răspuns:

Adica sa il analizezi si sa spui ce parte de propozitie este.

alearga- verb, pers a 3-a, nr sg, timp trecut
-predicat
aceast cuvant este un exemplu, provenind dij propozitia: el alearga repede

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ex:verb, pers__, nr__, timp__
Morfologic-in propozitie este (predicat, subiect etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nicin unu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amuh nujti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cvantu ziua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

No stiu

| MaddyBwaa a răspuns:

Analiza gramaticală se constituie ca o metodă cu valenţe formative şi practic – aplicative larg utilizată în studiul limbii române în scopul dobândirii celui mai preţios instrument:exprimarea corectă orală şi scrisă.

| SandraMaria94 a răspuns:

Exact ce a spus ancutsa13 a analiza sintactic inseamna a incepe analiza cu partea de propozitie, iar morfologic inseamna a incepe analiza cu partea de vorbire (verb).

| anuscutza2000 a răspuns:

A analiza sintactic un verb inseamna a incepe analiza cu partea de propozitie adica sa spui daca este {comun sau propriu},{sg. sau pl},si {masculin, feminin, neutru}