| PattyC a întrebat:

imi explicati si mie ce inseamna sintactic si morfologic?

Răspuns Câştigător
| eXTREMS a răspuns:

Deci mai pe scurt sintactic-morfologic scrii functia sintactica
(compl, atribut, subiect) si dupa partea morfologica (ex prin subsc com gen masc nr sing, caz Acuzativ stii u Funda?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
SINTACTIC, este atunci cand iei o parte de vorbire secundara sau principala (subiect, predicat, atribut, complement) si o analizezi.
MORFOLOGIC presupune identificarea partii de vorbire si, mai incolo, exista anumite etape pe care trebuie sa le urmaresti in functie de cuvantul care ti sa da spre analizat.
De pilda, la analiza morfologica a unui substantiv, trebuie sa scrii genul, numarul, articularea, la analiza unui verb trebuie sa scrii modul, timpul, conjugarea, la analiza unui adjectiv trebuie sa scrii despre acordul pe care il face cu substantivul pe care il insoteste etc.
Pa, pa!