| ioanatd a întrebat:

Ce inseamna abcisa si ordonata?

Răspuns Câştigător
| cristinelM a răspuns:

Abscisa si ordonata sunt cele doua coordonate carteziene care determina (! unic) un punct intr-un plan.
x=1, y=1 -> punct (1, 1)
x, y coordonate carteziene

3 răspunsuri:
| Vögeln a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Coordonate_carteziene
ABSCÍSĂ, abscise, s.f. Simbolul care indică lungimea și sensul segmentului cuprins între un punct fix al unei drepte și un punct dat de pe dreaptă. ** Una dintre coordonatele carteziene, care serveşte la stabilirea poziției unui punct în plan sau în spațiu. - Din fr. abscisse, lat. abscissa [linea].
ORDONÁTĂ, ordonate, s.f. (Mat.) A doua coordonată a unui punct în sistemul rectangular de coordonate din plan sau din spațiu. ** Înălțimea unui punct de pe traiectoria unui proiectil în raport cu linia de ochire. - Din fr. ordonnée.

funda pliz? :o3?

| Rallu_8961 a răspuns:

Abscisa este axa X-lor
ordonata este axa Y-lor

winking

| seldio17 a răspuns:

Sistem de axe: axa absciselor e orizontala, axa ordonatelor e verticala