| Loly a întrebat:

Ce inseamna cuvantul "neandartal"? Am cautat in DEX si nu am gasit.

Răspuns Câştigător
| 54ndy a răspuns:

Poate vrei să zici neanderthal
http://ro.wikipedia.org/wiki/Homo_neanderthalensis

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

N-ai gasit in DEX pentru ca nu l-ai scris bine. E "Neanderthal" si e numele unei localitati unde s-a descoperit un schelet de om preistoric. Si scheletul ala a fost considerat o treapta in evolutia omului. Apare in lucrari de specialitate cu denumirea "Omul din Neanderthal".

| 19marian60 a răspuns:

"neandertal". Om preistoric

| яãZẄãn3Ľ a răspuns:

Pai gaseste in ce limba este si uitate sus in mijloc la Google unde scrie Traducere si scrii cuvantul