| Malinutzyk1998 a întrebat:

Ce inseamna cuvantul sorti (franceza)?

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Participiul de la sortir= a iesi sau sortir= a scoate. Are doua sensuri. Daca are in fata auxiliarul avoir, inseamna "a scoate". Daca are auxiliarul être, inseamna "a iesi".

| VladestepeTPU a răspuns:

Sorti este participiul, sortir verbul la inifinitiv, si inseamna a iesi.

| Kitty a răspuns:

Sortir=a iesi, iar sorti=iesit

| Mia a răspuns:

E sortir=a iesi(sorti e forma de participiu trecut a acestui verb)

| Cetateanulturmentat a răspuns:

Out

| corina977 a răspuns:

Sortir=a iesi:; sorti=iesit ...care este paticipiul trecut al verbului sortir

| Funditsa a răspuns:

Sorti=a iesi

| DjBattle a răspuns:

Inseamna,, a iesi'' de ex: eu ies, tu iesi, el iese... fundita