| IoNuTz123453 a întrebat:

Ce inseamna cuvintele astea in engleza? : so,the,to,it,s,es? sau daca nu inseamna nimic imi puteti spune cand trebuie sa le adaug? daca se poate si cateva exemple ca sa pot intelege mai bine, dau funda! big grin

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Ai nevoie de ore de engleza daca chiar vrei sa o intelegi/inveti.
so - deci/asa ex: You simply don't like parties, so do not pretend you will enjoy he's party.
Tie pur si simplu nu iti plac petrecerile, deci/asa ca nu pretinde ca o sa-ti placa petrecerea lui
Se mai foloseste si cand zici -foarte, extrem de- She is so beautiful - ea este foarte frumoasa
The este forte important, ex :
I want be dog = Eu vreau sa fiu caine
I want be the dog= Eu vreau sa fiu cainele
it-ti-am mai explicat, se foloseste cand te referi la obiecte sau orice in afara de oameni
Pluralul substantivelor :
1)- In general se realizeaza adaugand "-s" la substantivul la singular:
cat + "s" = cats
dog + "s" = dogs
2)- pentru substantivele terminate in "s", "x", "sh", "ch","zh", "z" sau "j" pluralul se
formeaza adugand "-es" sau "-s", daca substantivul se termina in "e" mut.
bus + "es" = buses
box + "es" = boxes
dish + "es" = dishes
church + "es" = churches
mirage + "s" = mirages
prize + "s" = prizes
bridge + "s" = bridges