| andreeamihele a întrebat:

Ce inseamna deocheat?

5 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Un fel de " vrăjit " negativ, adică cineva s-a uitat la tine și te-a deochiat iar tu te simți rău.
Cuvântul se mai folosește și în cazuri în care se denaturează puțin sensul unui cuvânt ce exprimă o stare de fapt sau un lucru.

| Fridăm a răspuns:

Are mai multe sensuri. Poate fi atunci când cineva te priveşte mult timp şi tu mai apoi te simţi rău, '' antidotul '' fiind apa în care s'au stins nişte chibrituri şi implică un fel de '' ritual ''. Cică pentru a preveni deochiul, poartă mereu ceva roşulaughing. Şi cuvântul se mai poate referi la ceva indecent, obscen, cel mai des la filmele 18+.

| RalucaTyan a răspuns:

Porno.

| UtilizatorulN a răspuns:

Nesimtit.

| gabri778 a răspuns:

Are mai multe sensuri cel mai bine ar fi sa tastezi dex pe google si apoi sa vezi toate sensurile.