| CinevaAnonimă a întrebat:

Voi credeti in deochi? Cum poate cineva sa fie deocheat?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Basme cu care esti indoctrinat de mic si ajungi sa crezi in asa ceva

| RAY a răspuns:

Un adevar care are ca baza credinta bazata pe nimic

| RAY a răspuns:

Eu nu traiesc din vorbele altora,tu acum te folosesti de stiinta de acord? mergi la doctor cand esti bolnav de acord? te folosesti de stiinta ca acum sa o ataci, logic ca cercetez realitatea prin dovezii nu prin basme, imagineazati sa ai cancer si sa isi spuna cineva tratamentul oferit nu are ca baza realitatea si cunoasterea spirituala, ar lua acel om acel tratament? nu cred, eu ti-am mai spus si o spun si altora care cred in supranatural ca stiinta nu e impotriva voastra dar ca este nevoie de dovezii, credinta ta are ca baza credinta bazata pe nimic, dovedeste ca exista satana, spiritism etc

| RAY a răspuns:

Omule dovezi nu vorbe, afirmatiile mari cer dovezii la fel de mari, Ocultismul este o pesudostiinta bazata pe nimic, da-mi o singura dovada ca exista ceva din ceea ce inseamna Ocultism
termenul de ocultism este folosit ca o etichetă dat unei serii de organizații magice sau ordine, învățăturilor și practicilor predate de acestea, și unei mari părți din literatura de specialitate actuală și istorică și filosofiei spirituale referitoare la acest subiect.
in secolul 21 inca mai credem in magie si spiridusi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.crestinortodox.ro/religiile-lumii/religii/ocultismul-71799.html
de ce nimeni nu dovedeste ca e si ceva real? dovezii nu basme

| RAY a răspuns:

Imi pierd timpul cu tine, mai vorbim cand poti dovedi ceea ce afirma pesudostiinta ta cu dovezii clare si categorice prin metoda stiintifica desigur

| RAY a răspuns (pentru RAY):

„Ipoteza ignoranței înseamnă că oamenii cred în paranormal deoarece sunt proști sau needucați. « Ipoteza privațiunilor propune că aceste credințe le permit să facă față incertitudinilor psihologice și factorilor de stres fizici. Ipoteza deficienței susține că o astfel de credință provine dintr-un defect psihic, de la inteligență redusă la lipsa gândirii critice ajungând până la psihoză deplină. » (Radin). Ipoteza deficienței este susținută de faptul că credința în paranormal este un aspect al personalității schizotipice (Pizzagalli, Lehman și Brugger, 2001).[2]"
—R. de Boer și D.J. Bierman, The roots of paranormal belief: Divergent associations or real paranormal experiences?

| RAY a răspuns:

Numa fantezii
cultismul include pre-cunoașterea (ghicitul), telepatia, clarviziunea, scrisul automat (ghicire pe baza scrisului), placa ouija și alte jocuri care au o orientare magică sau demonică, astrologia, horoscopul, cititul în cafea și frunze de ceai, ghicitul în palmă, tehnici de extindere a minții, droguri, hipnotism, control mintal, meditații transcedentale, yoga, farmece și vrăjitorie, fenomene fizice, telekinezie, levitații, proiecții astrale, spiritism, satanism, sacrificii animale și umane, animism, etc.
zi-mi una din astea care e insotia de dovezii, eu deja am cautat pe net sunt pesudostiinte bazate pe nimic, nimic nou cu aceste fantezii create de mintea umana
https://en.wikipedia.org/wiki/Telepathy

| RAY a răspuns:

La primul studiu aflu ca nu exista nici o sursa,nici nu ma mir
in acel video sunt doar imagini,eu nu cred in video de pe Youtube,sa vad un om care leviteaza aia ar fi cool
dupa cum stii tot ce inseamna ocultism a fost practicat de americani in razboiul rece,ei au facut mii de experimente,tot felul pentru a detecta pe rusi, e nici un experiment nu a dovedit ca ar exista asa ceva, apoi s-a inchis cercetarea pe motive ca a fost un total esec si rusi, americani, dar in urma lor au ramas multe, a ramas intelegerea minti umane care e un lucru bun, si nazisti au facut tot felul de experimente si japonezi, toate aceste studii desi au fost macabre ele au deschis mintea umana, pentru psihologie este un lucru bun aceste experimente

| RAY a răspuns:

Yoga nu neg, imi place budismul dar faza cu levitatia sunt basme

| RAY a răspuns:

Si sunt open mind dar spre ratiune spre ce se poate dovedi stiintific, alex iar ma jignesti crestine si te folosesti de stiinta, mai treci pe la ora de biologie, faza cu mai bine vb cu un avramic cei drept va asemanati credinte bazate pe nimic, vezi ca iahve pedepseste vrajitoria cu moartea, eu spun ca noi ateii acceptam toate religile si suntem open mind spre stiinta

| RAY a răspuns:

Civilizati superioare noua? vreo dovada ca exista asa ceva

| costinvlad a răspuns (pentru RAY):

Ocultismul este real. Când aprinde cineva focul cu puterea mintii nu este basm. Acea acțiune respecta întru totul legile fizici și este ceva normal. Dar omul este prea prost sa înțeleagă fizica într-un mod enorm de mare. De exemplu eu pot transmite căldură unei țevi de gaze și ea sa aibă 5000 de grade celsius și sa buseasca fiindcă este ceva ce nu contravine legilor fizici.

| T0T a răspuns:

Nu cred în așa ceva. Nu are nicio explicație logică.

| oprescudorin11 a răspuns:

Deochiul este cunoscut din vechime si constatat, greu de explicat matematic insa.
Copii in special pot fi deochiati, ei sunt fara aparare in campul lor curat si fragil.
Deochiul se face de catre persoane cu un profil malefic si prin invidie sau rautate manifestata gratuit!
Nu e vorba de crezut 'in deochi'! El se intampla si gata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil sa existe Diavol si demoni.

| Supicadepui a răspuns:

Sa nu mai aud de asa ceva. Deci am o verisorica mica (bebe), iar atunci cand incepe un pic sa planga, mama ei o suna pe bunica ei sa-i spuna de deochi. Eu una nu cred in deochi, mi se pare o stupizenie.

Răspuns utilizator avertizat