| MZc a întrebat:

Ce inseamna departajare la titularizare? Imi poate explica cineva in detaliu? Daca, de exemplu, media de departajare e 7, 00 ce se intampla?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa fie niste criterii: castiga cel cu experienta mai multa, vechime mai mare sau cel mai aproape de locul de munca, sau a luat o nota mai buna la specialitate sau are un CV mai bun, etc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

" În situația în care un post didactic/o catedră este solicitat(ă) de mai multe cadre didactice calificate angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată care îndeplinesc
cumulativ condițiile de repartizare prevăzute la alin. (1)
-(4), prioritate la repartizarea pe post/catedră o are cadrul didactic cu domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra, conform art. 1 alin. (3). În situația în care nici domiciliul nu conduce la departajare, atunci prioritate la repartizare are cadrul didactic cu nota/media cea mai mare în baza căreia se realizează repartizarea, conform art. 51 alin. (2). În cazul notelor/mediilor de repartizare egale, departajarea se realizează luându-se în considerare, în ordine, următoarele criterii:
a) gradul didactic;
b) nota/media cea mai mare obținută la gradul didactic sau la examenul de definitivare în învăţământ;
c) media de departajare cea mai mare calculată conform anexei nr. 15;
d) media cea mai mare obţinută la examenul de licenţă/absolvire a studiilor, respectiv media cea mai mare obţinută la examenul de bacalaureat pentru absolvenţii liceelor pedagogice. "
Textul a fost preluat de AICI→ http://www.isjcta.ro/......rt-253.pdf

Poți calcula aici:
http://www.portalinvatamant.ro/......-7748.html

| Rotazi a răspuns:

Se face o departajare intre medii egale. In rest, cum a spus @Salontanul.