| just13 a întrebat:

Ce inseamna diacritice? sa folosesti diacritice?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Înseamnă să foloseşti în scriere literele româneşti Ă, ă, Â, â, Î, î, Ş, ş, Ţ şi ţ. Numai bine!

| DianaScorpio a răspuns:

Adica sa folosesti cand scrii, caciulitele si coditele la t,s, a, i. Adica asa: ă î â ş ţ

Poftim si definitia din dictionar: http://dexonline.ro/definitie/diacritic

| Maraa a răspuns:

Un semn diacritic este un semn tipografic adăugat la o literă pentru a indica o diferență în pronunție sau pentru a deosebi sensurile a două cuvinte altfel scrise identic. Semnele diacritice se plasează de obicei deasupra sau dedesubtul unei litere, dar sunt posibile și alte poziții.
Diacriticele sunt : â,ă,ș, ț, î.

| Felicitari a răspuns:

Diacritice sunt ă ţ ş î...

| IonuT_1651 a răspuns:

Adica sa folosesti litere mari (ABC).A fost o fata la examenul de bac si a spus profesoara sa scrie cu diacritice iar fata a intrebat, daca nu am diacritice pot sa scriu cu pixul?laughing)))Asta chiar s-a intamplat

| AnyaLyzzy a răspuns:

Inseamna ca atunci cand scrii la calculator folosesti un program pentru a pune caciula la î.â, ă sau virgula la ș, ț. Sper ca te-em ajutat.Pa!

| blahblahx100 a răspuns:

Semnul diacritic este un semn grafic care dă unei litere a alfabetului o valoare specială de exemplu ă ţ ş î â... si dwaynetherockjonson diacritice nu inseamna sa scrii cu litere mari.(ASDFGHJL)

| just13 explică:

Si nu ma refer la cele cu tastatura...

| rareloop a răspuns:

ă î ș ț â; astea sunt diacriticele;