| FrateleAndrei a întrebat:

Ce înseamnă a scrie cu diacritice pe computer?happy

Răspuns Câştigător
| skirlex a răspuns:

Un semn diacritic este un semn tipografic adăugat la o literă pentru a indica o diferență în pronunție sau pentru a deosebi sensurile a două cuvinte altfel scrise identic. Semnele diacritice se plasează de obicei deasupra sau dedesubtul unei litere, dar sunt posibile și alte poziții.
Diacriticele sunt : â, ă, ș, ț, î.

| FrateleAndrei explică (pentru skirlex):

Te rog spune-mi cum fac ţ ă â ş pe computer.

| Paul5000 a răspuns (pentru FrateleAndrei):

Te duci in bara de start -> Control Panel->Click: "Clock, Language, Region" -> Click: "Region and language" -> Ramura keyboards and languages -> Si dai acolo Change keyboards si acolo alegi romana big grin
FUNDA?

| Paul5000 a răspuns (pentru Paul5000):

Si daca nu stii nici asta in bara de start acolo in dreapta iti va aparea "EN" Dai pe el si de acolo iti alegi "RO ".Si daca nu stii nici tastele iti spun acum : "[" Va fi ă, "]" Va fi î, ":" Va fi ş si " ' " Va fi ţ Funda? big grin

| skirlex a răspuns (pentru FrateleAndrei):

Multumesc pentru funda in primul rand incearca cu shift daca nu schimba limba de comunicare de jos din bara si in loc de engleza pune romana sa imi zici daca merge vreo una dintre ele daca nu merge un program

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dică să scrii cu ș, ț, î, â. Asta înseamnă.Pe scurt să scrii în Română. Succes

| Pricked a răspuns:

Nu ştiu. Nu folosesc.

| Antonescu13 a răspuns:

Atunci când scrii la calculator foloseşti un program pentru a pune căciula la: î, ă, â sau virgula la: ş, ţ.