| Anayysss a întrebat:

Ce înseamna în Engleza own si ex ca am vazut dar nu stiu ce înseamnă?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foloseste google translate si iti va fi usor sa gasesti cuvintele sau traducerea lor:
https://translate.google.com

| aXy99 a răspuns:

Ex=fost/fostă (iubit/ă)
to own = a detine / own = propriu

| Zuzu1991 a răspuns:

Own/to own = posesie, detinere, proprietatea ta personala
de asemenea se refera la chestii care sunt ale tale dar nu sunt proprietatea ta, cum ar fi: my own sister = sora mea
al 3-lea sens e sensul... ccccccool: own you = te-am avut, insa sensul in romana e te-am facut praf, te-am invins RAU, etc.

| Eireann a răspuns:

Own poate fi folosit ca verb cu un sens de a fi posesor sau a avea in posesie. "Do you own a car? " dar in general il romana se traduce folosind verbul "a avea" deci "Ai o masina?"

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Own = propriu ("our own parents", "proprii noștrii părinți")
Iar "ex" e prescurtarea de la "example" ("exemplu"), abreviere care este prezentă și-n limba română.
P.S. Poți folosi Google Translate data viitoare.