| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna * la matematica? am un exercitiu *680 :10 x 7 =?

cum il rezolv?

13 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Uneori inseamna ca exercitiul nu face parte din cele obligatorii sau ca este mai greu de rezolvat, mai dificil si este recomandat ca munca suplimentara.

| Petronela a răspuns:

*=ex suplimentar(in plus) se rezolva astfel:680:10=68, 68x7=476

| CM7YRE a răspuns:

* inseamna x adica inmultit dar trebuie sa fie si ceva inainte, ceva de genul 2*3=6

| missbee a răspuns:

Eu ştiam că prin culegeri steluţa aceea semnifică faptul că acel exerciţiu are un grad de dificultate mai mare, aşadar e opţional. Nu trebuie să te încurce la calcul.
Rezultatul e 476.

| cretzufinish a răspuns:

Uneori are semnificatia de inmultire dar trebuia sa fie ceva inainte lui. Mai poate avea semnificatia de un exercitiu cu grad dificultate mai mare. Rezultatul e: 476. Dintre cele doua operatii (inmultit si impartit) inainte se face impartirea. Asta si pentru @deiutzatha.

| 16.laura.16 a răspuns:

Nu inseamna nimic, e pur si simplu o delimitare de celelalte exercitii!

| daηă a răspuns:

* inseamna un exercitiu in plus (suplimentar)

| anndellinna a răspuns:

Pai faco 10 x 7 care iti da 70. si dupa imparti 680:70. care iti da 9, 71. deci 680:10x7=9. 71winking funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ghici straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai le iei in ordine.
680:10 x 7=68 X 7=476

| εїз Ir εїз a răspuns:

Este mai greu exercitiul din acea culegere.Nu prea inseamna nimic.Printre acele exercitii, acela este mai greu pentru acea clasa.Rezultatul este 68 x 7= 476

| fame a răspuns:

680:10 x 7 = 68 x 7= 476winking

| StarDustD a răspuns:

Adica, probail esti intr-o clasa mai mica si ink nu stii ca * inseamna ca exercitiul/exercitiile sunt mai grele/greu