| SmIlEy_4608 a întrebat:

azi la matematica ne-a facut profesorul pe tabla urmatorul exercitiu : Sa se calculeze suma 1+4+7+...+31. Profesorul nu a mai avut timp sa faca exercitiul si acum am un exercitiu asemanator ca tema. Cum rezolv acest exercitiu? P.S. sunt la lectia Progresii aritmetice!

Răspuns Câştigător
| oblivion95 a răspuns:

Foloseşte formula Sbroken heartprimul termen+ultimul termen)*câţi termeni sunt)/2

9 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Deci, hai sa te lamuresc.
In primul rand, se observa ca ratia este egala cu 3.
Bun, folosind formula S = (a1+an)*n/2, vom avea:
S= (1 + 31)*11/2, unde 11 reprezinta numarul de termeni, iar 1 si 31 reprezinta deci, primul si ultimul termen.
Iar Suma lui Gauss SE FOLOSESTE CAND AVEM O SUMA DE NUMERE CONSECUTIVE.

| TheOne007 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Dar poti modifica nr. ca sa ajungi consecutiv ex:1+3+5...+10 sa zicem, il modificam in :1+2+3+4+5 deoarece ultimul nr. se imparte la distanta nr. dintre 2 nr. deci nu trebuie neaparat ATAT DE COMPLICAT SI PLICTISITOR

| TudyCFR a răspuns:

In caz ca nu ai observat numere cresc din 3 in 3 deci ar fi 1+4+7+10+13+16+19+22+25+28+31 = cat ii da-mi exercitiu ala si te ajut eu. Funda te rog

| Strumpfi a răspuns:

Pai cum suna exercitiul pe care il ai ca tema?happy

| iulyrapidistu a răspuns:

1+4+7+10+13+16+19+22+25+28+31=176

| TheOne007 a răspuns:

Aceste exercitii se numesc suma lui gaus:
ex:1+2...+30=
30*(30+1):2=(pe 30 il imparti la 2)
15*31=...
1+2...+25=
25*(25+1):2=
25*26:2=
25*13=...

| CryChristiAN a răspuns (pentru TheOne007):

Dragule, este cu progresii aritmetice. Ce are-a-face suma lui gauss cu progresiile aritmetice?straight face
Sa stii ca '' cel mai mare dusman al cunoasterii nu este ignoranta, ci ILUZIA DE A CUNOASTE'' (Stephen Hawking)

| TheOne007 a răspuns (pentru TheOne007):

Doar ca vezi cate numere sunt si modifici de la 1 lacate nr. sunt