| mitzurica2000 a întrebat:

Ce inseamna liric?

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Liric - Care exprimă direct stări afective personale, sentimente intime prin intermediul mijloacelor artistice (Mai ales despre poezii). Liric-ul este un gen literar care reflectă realitatea prin prisma sentimentelor și emoțiilor poetului.

| Zenithf a răspuns:

Este o forma de literatura. Operele literare se impart in epic si liric. Intr-o opera lirica, autorul isi exprima direct gandurile, sentimentele (ex.de opera lirica "Pe langa plopii fara sot") iar in genul epic autorul isi exprima indirect prin activitatile persoanjelor din opera,(ex. "Scrisoarea a III-a" sau "Calin, file de poveste").
Sper ca nu am facut cumva vreo greseala. :-\

| BellaKiოNana a răspuns:

O specie, din care fac parte poeziile, in care sunt exprimate sentimente. big grin