| NicEbOy a întrebat:

Ce inseamna oligofren?

6 răspunsuri:
| uN23 a răspuns:

Oligofren = bolnav de oligofrenie
Oligofrenie = Stare patologică caracterizată prin rămânerea în urmă a dezvoltării facultăților psihice, însoțită uneori de tulburări ale dezvoltării fizice și de leziuni ale sistemului nervos central, ca urmare a unor suferințe cerebrale, survenite în perioada intrauterină, în cursul nașterii sau în perioada copilăriei. – Din fr. oligophrénie.

Sursa: dexonline.ro

| s3s a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/oligofrenie
oligofren, persoana care sufera de oligofrenie

| AnonimDD a răspuns:

OLIGOFRÉN ~i m. Persoană bolnavă de oligofrenie happy banuiesc ca nu sti ce-i aia
OLIGOFRENÍE s. f. Stare patologică caracterizată prin rămânerea în urmă a dezvoltării facultăților psihice, însoțită uneori de tulburări ale dezvoltării fizice și de leziuni ale sistemului nervos central, ca urmare a unor suferințe cerebrale, survenite în perioada intrauterină, în cursul nașterii sau în perioada copilăriei

| TheH3h3 a răspuns:

OLIGOFRÉN, -Ă, oligofreni, -e, adj., s. m. și f. (Med.) (Bolnav) de oligofrenie. – Din fr. oligophrène.