| Mariushgv a întrebat:

Hei, ce inseamna oligofren?

Răspuns Câştigător
| IonutR1 a răspuns:

Este omul care are o boala numita Oligofrenie. Ea este o stare patologică caracterizată prin rămânerea în urmă a dezvoltării facultăților psihice, însoțită uneori de tulburări ale dezvoltării fizice și de leziuni ale sistemului nervos central, ca urmare a unor suferințe cerebrale, survenite în perioada intrauterină, în cursul nașterii sau în perioada copilăriei.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un om afectat de oligofrenie ajunge retardat mental.
Vad ca boala in sine, ti-a foste explicata mai sus, de ceilalti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform variantei scarii Terman-Merill, adaptată pentru condiţiile ţării noastre din prima jumătate a secolului al XX-lea, de către Institutul de Psihotehnică din Cluj, sub conducerea lui Fl. Ştefănescu-Goangă, a fost publicată în anul 1930, de Al. Roşca şi arată astfel:
– DEBILI MINTALI :
– idioţi – C.1. = 0-22
– imbecili – C.I. = 23-49
– moroni -C.I. = 50-69
– INAPOIATI MINTALI :
– mărginiţi – C.I.=70-79
– proşti – C.I.=80-89
– normali à -C.I.=90
Sinonime pentru oligofrenie : arieratie mintala, deficienta mintala, debilitate mintala.
In concluzie cei afectati de oligofrenie se incadreaza in prima categorie a celor DEBILI MINTAL

| Andreeush a răspuns:

OLIGOFRENÍE-Stare patologică caracterizată prin rămânerea în urmă a dezvoltării facultăților psihice, însoțită uneori de tulburări ale dezvoltării fizice și de leziuni ale sistemului nervos central, ca urmare a unor suferințe cerebrale, survenite în perioada intrauterină, în cursul nașterii sau în perioada copilăriei.

| Plato a răspuns:

OLIGOFRÉN, -Ă, oligofreni, -e, adj., s. m. și f. (Med.) (Bolnav) de oligofrenie. – Din fr. oligophrène.

| fgpnato a răspuns:

Ce au spus ei mai jos?