| Laurentziu1234 a întrebat:

Ce înseamnă "pe care"? Ce e cu vorba asta?

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Chiar ca ne-am dus dracu.

| johnnny123 a răspuns:

Unde te-ai împotmolit? La "pe" sau la "care"?

Ai putea să pui întrebarea asta despre toate cuvintele din limba română...

Ce înseamnă "pe cine"? Ce înseamnă "pe unde"? Ce înseamnă "cozonac"? Ce înseamnă "genunchi"? Ce e cu vorbele astea?

| Plato a răspuns:

Nu e nicio vorba, e o expresie PE CARE oamenii o tot incurca cu CARE.

Masina CARE nu functioneaza e a mea.
Masina PE CARE o conduc e tot a mea. - Multi ar spune: "Masina care o conduc e tot a mea", ceea ce e total eronat.

Greseala asta poate duce la confuzii:
Barbatul care-l bate trebuie arestat.
Barbatul pe care-l bate trebuie arestat.
Daca nu se exprima corect, ar putea fi arestat barbatul gresit!