| Ralux a întrebat:

Ce inseamna principiul nationalitatilor?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Uite ce zicea A C. Popoviciu, in 1894;''principiul nationalitatilor consta in pretentiunea unor certe grupuri sociale a fi recunoscute libere si egale cu alte asemenea grupuri este pretentia indiscutabila etica a popoarelor a se dezvolta liber, conform spiritului lor particular a egalitatii pe baza conditiilor generale de dezvoltare''.

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Principiul naţionalităţilor este un rezultat firesc al culturii generale divizată şi asimilată în toate straturile societăţii.

http://ro.wikisource.org/wiki/Politic%C4%83_%C8%99i_cultur%C4%83

| elena a răspuns:

Naţionalismul se bazează pe două principii, principiul naţionalităţilor, deci al suprapunerii organizării statale peste naţiunile preexistente, şi principiul liberei dispoziţiuni a popoarelor, respectiv suveranitatea poporului şi legea naţionalităţilor drept postulate ale autodeterminării.