| fantastica a întrebat:

Cine imi poate explica (mai babeste) ce inseamna principiul nationalitatilor?

Răspuns Câştigător
| Miza a răspuns:

Principiul naţionalităţilor este un rezultat aşteptat ( firesc, logic ) al culturii generale ( adică ce ştii ) divizată şi asimulată în toate straturile societăţii ( adică prin toate modurile care puteai din toate punctele societăţii, lumii înconjurătoare în care trăieşti ) laughing
Baftă şi sper că ai înţeles! laughing

2 răspunsuri:
| Gabi19971983 a răspuns:

Uite ce zicea A C. Popoviciu, in 1894;''principiul nationalitatilor consta in pretentiunea unor certe grupuri sociale a fi recunoscute libere si egale cu alte asemenea grupuri este pretentia indiscutabila etica a popoarelor a se dezvolta liber, conform spiritului lor particular a egalitatii pe baza conditiilor generale de dezvoltare''.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Uite ce zicea A.C Popoviciu, in 1894 "principiul nationalitatilor consta in pretentiunea unor certe grupuri sociale a fi recunoscute libere si egale cu alte asemenea grupuri este pretentia indiscutabila etica a popoarelor a se dezvolta liber, conform spiritului lor particular a egalitatii pe baza conditiilor generale de dezvoltare"
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes!