| MihaiBadea1969 a întrebat:

Ce înseamnă proverbul românesc "Mutu mănîncă pământul"?

10 răspunsuri:
| kopli a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva. Exista "fuge de mananca pamantul", adica fuge extrem de repede.

| MihaiBadea1969 explică (pentru kopli):

In loc de mananca e altceva atunci dar nu-mi aduc aminte ce. Mutu si Pamantul e 100% asa cum am scris si in mijloc e un cuvant care incepe cu F. In total sunt 3 cuvinte.

| MihaiBadea1969 explică (pentru kopli):

Atunci nu mananca ci altceva ceva

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MihaiBadea1969):

Mutu *** pămîntul

| MihaiBadea1969 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bine bine, dar cum se explica proverbul? Nu cuvantul ma intereseaza ca stiu si eu doar ca nu se poate posta intrebare daca contine acel cuvant.

| MihaiBadea1969 explică (pentru MihaiBadea1969):

Deci explicatia proverbului care este?

| MihaiBadea1969 explică (pentru MihaiBadea1969):

Am gasit in alta parte raspunsul. Deci Mutu f pamantul inseamna ca un Mut care nu prea vorbeste niciodata si nu e sociabil la un moment dat se enerveaza atat de tare ca sparge tot, Pamantul in schema insemnand ceva indestructibil pe care totusi Mutul il poate distruge atat de tare e.

| fatiggue a răspuns:

„Mutu mănâncă untu!" Proverb sibian.

| MihaiBadea1969 explică (pentru fatiggue):

Nu e asta. Mutu si Pamantul e ok si in mijloc e F...
Ce inseamna?

| MihaiBadea1969 explică:

Mutu f... pămîntul. Ce inseamnă?