| calubalan a întrebat:

Ce înseamnă să fii informat? http://twurl.nl/sn7dng

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Dragă calule, un articol interesant dar care ar trebui privit şi din perspectiva felului de a fi a românului de rând care datorită apartenenţei latine judecă de multe ori cu inima şi nu cu capul, alteori lasă întâietate primei impresii, iar de multe ori ( tocmai datorită faptului că NU VREA să fie informat şi se lasă purtat de valul dezinformării ) nu reuşeşte să perceapă finalitatea unei acţiuni politice.
Dacă am fi în stare să judecăm la rece starea de fapt a lucrurilor am fi întradevăr de invidiat, dar în acest caz nu ne-am mai numi Români ci am aparţine probabil vreunui areal germanic.

3 răspunsuri:
| calubalan explică:

...sau ce inseamna a nu fi informat?! Romanii sunt informati, isi stiu drepturile si indatoririle? Sunt romanii usor de manipulat?

| calubalan explică:

Da! Asa este cum spui tu artur... Si toate incep de la educatie. Cand vom renunta sa mai invatam Miorita in scoli, cand biserica nu va mai fi inchistata in dogme vechi de mult apuse si va renunta la incapatanarea de a apara niste valori morale depasite de evolutia speciei umane, cand romanul va incepe sa ridice capul spre cer si nu i se va spune permanent: "capul plecat sabia nu-l taie" atunci vom incepe sa gandim, sa promovam valorile - ce pe termen lung aduc bunastarea tuturor, atunci vom evolua ca natiune (poate chiar ne vom schimba si numele tarii)!

Acum, degeaba incerci sa deschizi ochii oamenilor. Au fost indobitociti zeci de ani, avem deja generatii distruse (de sacrificiu)! NU sunt formate unitar, nu impartasesc aceleasi valori si cel mai rau se uras unii intre altii! Societatea este impartita si invrajbita! Manipularea a ajuns la un asemena grad incat "victima" este de partea "calaului"!

| All3Cs4ndr4 a răspuns:

Sa fi stupid sau destept depine dar tu cum esti?