| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă sintagma "dezechilibru religios"?

Răspuns Câştigător
| Predator30 a răspuns:

Adica tulburare mintala, atunci cand declini si esti impotriva religiei, nu mai esti in echilibru ceea ce inseamna sa fi de partea religiei.

2 răspunsuri:
| dianushkalucasevici22 a răspuns:

SINTÁGMĂ, sintagme, s. f. Unitate semantico-sintactică stabilă, formată dintr-un grup de două sau de mai multe cuvinte între care există raporturi de subordonare; p. ext. locuțiune; expresie.

| anonim_4396 explică (pentru dianushkalucasevici22):

Bună,
Definiția cuvântului "sintagmă" o cunosc, deoarece mi-am terminat studiile liceale la un liceu teoretic, cu profil umanist, specializarea Filologie iar acum sunt student la Facultatea de Psihologie din cadrul Universității București, însă eu nu înțelesesem sensul sintagmei "dezechilibrul religios"
Mulțumesc oricum pentru ajutor!