| roxana1995 a întrebat:

Ce inseamna tehnician procesare text-imagine?

Răspuns Câştigător
| adriangabor92 a răspuns:

Operatorul procesare texte, imagini are atributii referitoare la procesarea de texte si imagini necesare prelucrarilor electronice. În acest scop, el efectueaza o serie de activitati importante pentru sustinerea procesului de prelucrare electronica a datelor, din care se pot mentiona:
- introduce texte, grafice, tabele
- construieste si compune desene
- scaneaza si importa imagini de pe documente sau alte medii, pe suport electronic, in vederea utilizarii lor ulterioare, inclusiv prin transpunerea in alte forme de prezentare – pe suport hartie, calc, foi transparente, etc.
- proceseaza texte
- prelucreaza desene
- prelucreaza imagini
- asambleaza static si/ sau dinamic texte si/ sau desene si/ sau imagini
- realizeaza prezentari pentru demonstratii, expozitii, etc.
- transpune documentul pe suport
- gestioneaza suporti de stocare a datelor, documentele primare si documentele listate
- raspunde de conformitatea datelor, textelor, desenelor, tabelelor si imaginilor introduse pe suport electronic cu documentele primare
- salveaza datele introduse – periodic si in situatii critice
- restaureaza la nevoie datele salvate si ii ajuta pe beneficiari sa-si recupereze informatiile
- pastreaza copiile de siguranta ale datelor salvate pe suport electronic.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna tehnician operator tehnica de calcul