| fashionaddict a întrebat:

Ce inseamna "trunchi comun si curriculum diferentiat" (la manualul de matematica clasa a ix-a)?

Răspuns Câştigător
| bogdand a răspuns:

Curriculumul diferentiat si personalizat:

- trecerea de la o scoala pentru toti la o scoala pentru fiecare;
- diferentierea experimentului de invatare se face de catre profesori in continut, metode de predare-invatate, mediu psihologic;
- diferentierea se exprima la nivelul elevului prin: extensiunea cunostintelor, profunzimea intelegerii, ritmul si stilul de invatare (creativ, reproductiv, investigat);
- la nivelul liceului; organizarea diferentiata a continutului apare chiar in plan de invatare in functie de profilul liceului.

Curriculumul-nucleu este expresia curriculara a trunchiului comun, care cuprinde acel set de elemente esentiale pentru orientarea invatarii la o anumita disciplina; reprezinta unicul sistem de referinta pentru diversele tipuri de evaluari si examinari externe (nationale) din sistem si pentru elaborarea standardelor curriculare de performanta.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am manualul acela. happy
Am observat ca e mai compliat decat restul.
Eu am dedus ca curriculum diferentiat inseamna ca e ceva mai complicat (ca doar, e "diferentiat")...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea asta mia distrus viata laughing