| anonim_4396 a întrebat:

Ce job sa caut dacă eu am o depresie grea și insomnie? As putea face fata în 3 schimburi în producție? Sau sa aleg lucrător comercial?
Ce job as putea găsi mai bine platit în Timișoara? Menționez ca am liceul terminat ca studii, postliceala am întrerupto din cauza unor probleme.
Știți cumva la Valeo cât se oferă salariu? Am auzit ca fac angajări, dar nu știu dacă la 8 sau 12 ore.
Ce job bine platit as putea găsi in Timișoara la ora actuala?

Apropos. daca ai o depresie grea munca o poate agrava sau ameliora? Respectiv anxietate sociala? happy

17 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

O sa-ti zic o chestie, daca aveai depresie grea, nu te mai interesa mai nimic cu atat mai mult sa muncesti, inseamna ca depresia nu este prea grea, deci e f bine, ai una asa usoara catre moderata.
Si f bine ca vrei sa muncesti.

Din moment ce ai zis asta:
"Pai sunt constrâns sa merg la munca altfel ma scot facturile afara rolling on the floor părinți nu mai am", e clar ca depresia ta nu e grava! Deci te intereseaza ca nu ai bani, vrei sa mergi mai departe, e un semn f bun.

Depinde de om, de ex la depresia mea si la starea aia de rau, plimbarea imi facea mai rau, damite altele, imi agrava starea aia de rau mai ales cand era mai frig, ma simteam cel mai bine acasa.
Doar ca pe mine nu ma int sa ma duc la munca, mi se rupe de tot si toate, si asta nu are legatura ca as avea sau nu bani (cred ca intelegi ce vreau sa zic, ca nu pot zice mai multe aici), de aia zic ca depresia ta nu e grava.

La tine nu stiu, incearca si vezi cum e la servici, nu merge, nu te mai duci, te duci in alta parte.
Ca daca ai depresia urata cu lipsa energie si tot, o sa ai disconfort mai mare cand trebuie sa faci ceva.

Deci merita incercat. Ce joburi sunt, unul asa care nu faci mai nimic este din ala paznic la magazin, nu te solicita mai deloc.
Doar ca stai in picioare.
Si lucrator comercial merge, doar ca uneori mai trebuie sa cari marfa de la masina in depozit, sa o mai aranjezi, in rest nu e mare lucru.
Acuma nu mai conteaza plata, vezi cum te simti intai la un loc de munca, si dupa aia vedem.
Si te interesezi in Timisoara ce si cum unde si asa mai departe. Te uiti si tu pe site de joburi, etc.

Un amic lucra la un service de calcuri, monteaza calculatoare, si ia cam 2400 lei bani in mana, si acolo nu esti prea solicitat, poate e mai buna plata fata de lucrator comericial.

Dar tu nu iei tratament? Ca multi cu trat isi revin si cu depresia si cu anxietatea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Iau tratament, am luat multe și degeaba, tot revine! Este recurenta. Ba da este grava, deocamdată sunt ok ca am ceva bani ( nu mulți) dar cand rămân fără bani depresia ma rupe, la fel și anxietatea. La mine e imposibil de vindecat si depresia și anxietatea, doar le țin în frâu cu tratament, în rest nu am ce face mare lucru, prea târziu am fost la medic, depresiile cronice nu se mai vindeca, însă cu tratament e relativ ok.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, cu tine am mai vorbit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Metisul nu darkboy, nu știu cine e ala

| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Da, ai dreptate, Metisul este, uitasem, mi se parea cunoscut stilul si problema lui.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Asta e,cu depresia nimeni nu se pune happy
Mersi!
Îți dai seama ca ii întrec dacă am fost de doua ori olimpic la învățătură, de trei ori premiant la liceu consecutiv,nu am mai putut continua din cauza depresiei,unii cred ca e o joaca depresia,o concepție, de fapt boala asta îți distruge toată viata, și nici un doctor nu poate face nimic indiferent de tratament. Dar nu am încercat la psiholog, trebuie sa vizitez unul sa vad de ce tot are recurenta depresia, ba trece ba revine, ce anume determina sa se manifeste asa, poate gandurile sau proiecțiile la nivel inconștient, sau e ceva genetic gen un deficit de serotonina idk

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu merge inca la munca cum a zis si alexandru rezolva depresia eu stau acas de 3 luni cu anxietate nu depresie da acum cu pastile pentru asa ceva n am mai avut stari naspa

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai sunt constrâns sa merg la munca altfel ma scot facturile afara rolling on the floor părinți nu mai am,dincolo am avut posibilitatea sa lucrez la neamuri da ca prostu am tăiato în Ro din cauza faptului ca nu voiam sa ma vadă neamurile asa la pământ, era prea umilitor sa fiu văzut mereu depresiv asa ca am plecat din Olanda,și am ajuns la o înțelegere ca nu o sa mai cer bani neamurilor, ca voi merge la lucru. Deci, nu am încotro, sunt obligat sa merg, depresia mea este imposibil de vindecat, am luat ogramada de tratamente și nu m-au scăpat de ea, doar Venlafaxima a ameliorato bine, dar am schimbat tratamentul pentru ca nu își făcea deloc efectul pe anxietate. Nici anxietatea ( sociala) nu vrea sa dispara indiferent de ce tratament urmez, sunt ambele în stadiu cronic, anxietatea mi s-a confirmat ca e cronica. Ce pastile iei?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Pai zi și mie secretul? Îți bați vecinii? laughing
Nu am la cine sa dau hate, eu nu am nimic cu vecinii laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Seroxat. cauta p google vezi ce scrie de ele apăi vezi tu daca nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai prieteni de munca e bine rau, gen scapi de orice griji, dar daca e un job cu straini si tu esti singur e invers. Si job bine platit nu exista. Daca vrei bani iti faci afacere. İnflatia in unele locuri a egalizat doctorul cu necalificatul de acum cativa ani. Munca e sa traiesti si cam atat happy

| timidu89 a răspuns:

Paznic nu ai încercat? Nu e plătit bine, dar e mai bine decât fără venit

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Am încercat dar nu am fost plătit, la paza am auzit ca se întâmplă des pățanii de astea sa nu fi plătit. Poate m-am angajat eu la omul nepotrivit, dar acolo angajează toți dubioșii, cocalarii, depinde acum.

| AlexandruAlexu2022 a răspuns:

Prima dată rezolvă problema asta cu depresia și anxietatea. Fii tare! Apoi caută un joc mai lejer. Gen part time sau dacă vrei full timp mergi undeva unde ai puțin colegi ca să te acomodezi.