| anonim_4396 a întrebat:

Ce lectura de adolescent imi recomandati?

9 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Eseu despre orbire-saramago,...

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cred ca esti inca elev/a...si ar trebui sa citesti cartile care iti trebuiesc pentru scoala...asta te-ar scuti de cautatul pe net pentru analize literare... Chiar nu mai stiu ce scriitori sunt agreati acum in liceu...totul se schimba in viteza, si nu stiu dupa ce criteriu, dar cauta sa citesti din literatura romana...asa impusti doi iepuri deodata!

| AvalohAlyn a răspuns:

Romanul adolescentului miop(Mircea Eliade), Cismigiu and comp(Grigore Bajenaru), Ciresarii(Constantin Chirita). Lecturare placuta.

| Orannginna a răspuns:

Eu nu sunt pe deplin de acord cu literatura romaneasca. Bineinteles ca avem si o gramada de carti care se cer citite in adolescenta dar am citit si carti din lit. romaneasa la care imi venea sa ma iau cu mainile de cap. De ex. eu iti recomand Rosu si negru-Stendhal, Mos Goriot-Honore de Balzac, Anna carenina-Lev Tolstoi, Maitreyi-Mircea Eliade, Domnisoara Christina-Mircea ELiade, Falsificatorii-Andre Gide, Visul-Emile Zola, Patul lui Procust-Camil Petrescu. Astea sunt cateva dintre cele citite de mine si iti pot garanta ca au sa-ti placa. Spor la citit!

| Gexu a răspuns:

Niste carti cat mai realiste nu f. s laughing nu stiu exact ce carti ar trebui sa citim.

| Helene a răspuns:

Dupa ideea mea cea mai buna pentru adolescentibig grinomnisoara Christina-Mircea Eliade

| madalinuthaLOVE a răspuns:

Semnul lui Zorro

| Ra a răspuns:

De veghe in lanul de secara J.D.Salinger happy

| khrysu a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni. marin preda