| saidkique a întrebat:

Ce legatura are geografia(materie) cu intrebarea: "De ce populatia Romaniei a inceput sa scada de la inceputul anilor '90" Precizez ca aceasta intrebare a facut parte din testul initial, sunt clasa a IX-a.

Răspuns Câştigător
| cristina_6005 a răspuns:

Normal ca are legatura. La geografie se studiaza si partea cu populatia, nu numai partea cu relief, altitudini, flora, fauna, etc. In mare parte are legatura cu regimul politic: dupa '89, deci la inceputul anilor 90, avortul nu a mai fost interzis, iar dupa caderea comunismului au aparut si la noi chestii din Occident, precum metode anticonceptionale.aceste 2 chestii impreuna cu alti factori au determinat scaderea populatiei in Romania la inceputul anilor '90. Geografia nu inseamna doar munti, ape, altitudini si granite.

3 răspunsuri:
| iulikka a răspuns:

Are pentru ca geografia are mai multe ramuri asta face parte din Geografia populatiei ( evolutia numerica) si e vorba de emigrare

| PinkPanther a răspuns:

Una din ramurile geografiei este cea a populatiei

| Baraboi_Cezara_1998 a răspuns:

Pentru ca sporul natural este negativ.