| RAY a întrebat:

Ce limba ati invatat straine si prin ce metode si la ce nivel ati ajuns?

nu ma refer la limba engleza, engleza o cam cunoaste toata lumea ma refer la limbi mai grele

14 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Eu incerc sa invat japoneza. La ce nivel am ajuns? Paaaai....nu prea stiu la ce nivel sa spun ca am ajuns, din moment ce am inceput sa o invat de foarte putin timp, o invat singur, nu cu un profesor, si este destul de grea, mai ales ca nu am si destul timp ca sa ma dedic in totalitate, iar peste 2 saptamani o sa incep facultatea, si atunci o sa am si mai putin timp.
Stiu cateva chestii de baza, cum ar fi sa salut pe cineva, sa ma prezint, sa multumesc, si mai stiu cateva cuvinte si fraze diferite, stiu sa numar pana la 99, stiu, puteam sa spun 100, dar stiu decat pana la 99 rolling on the floor, si mai stiu asa, cateva chestii elementare si de baza, dar vreau sa pot sa o vorbesc fluent, si nu o sa ma las pana cand nu o sa imi ating scopul.
Tu ce limba inveti, si la ce nivel ai ajuns?

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Eu am invatat limba engleza doar din filme atat, eu tot invat limba germana, 3 ani tot invat germana,am incercat cu cursuri eurocor audio o mare pierdere de timp nu s-a prins nimic de mine decat cateva cuvinte,am incercat sa vad filme in germana fara subtitrare ca asa scriau ca cica asa poti invata zero doar frustrare, de anl asta invat adjective cele mai importante,verbe, adverbe,substantive,de o luna citesc ziare germane prin google translate, limba germana e mult mai grea ca engleza,der,die,das la fiecare substantiv,cuvinte lungi, eu credeam ca ma va ajuta engleza dar nu m-a ajutat mai mult ma incurcat, am incercat si un curs a fost un dezastru total proasta aia facea misto de limba germana, uni la sf de curv nu stiau nici sa se prezinte in lb germana, in Germania sunt si dilacte care nu sunt ca aia gramaticala

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Si eu stiu limba engleza foarte bine, dar ai spus in intrebare ce limbi invatam in afara de engleza, asa ca nu am mai mentionat-o. Eu pot sa traduc anumite cuvinte si fraze din japoneza in engleza, ca asa am invatat-o de la inceput, imi e mai greu sa le traduc din japoneza in romana. Am invatat limba japoneza din animeuri, care aveau subtitrare in engleza, de aceea imi e mai usor sa traduc din japoneza in engleza, nu in romana.

| RAY explică (pentru Mayhem666):

E frustrant ca nu ai cu cine sa comunici in limba invatata si uiti si cuvinte e aiurea

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Te inteleg, stiu cum e!

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Dar japoneza e de viitor categoric man, la inceput stiu cum e apoi renunti cand vezi ca uiti cuvintele si ca nu ai cu cine sa vb

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Si sora mea invata japoneza, nu e atat de dedicata ca si mine, dar incet incet invata si ea, dar nu am ce sa ii cer, ca are doar 12 ani. Deci am cu cine sa vorbesc in japoneza, adica, cat de cat, ca nici eu nu ma pricep prea bine.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Pronuntarea mi se pare destul de usoara, mai ales ca eu citesc in Romanji, nu in Kanji, ca e mult mai greu in Kanji, ca trebuie sa invat multe Hiragana si Katakana.
Incerc sa ma perfectionez si la scriere, in Hiragana si Katakana, dar e ceva mai greu.

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Cool japoneza latinizata

| justanotheruser99 a răspuns:

Eu am învățat germana inca din generala, bănuiesc ca sunt la nivelul B2. Si in liceu am făcut spaniola (B1 cred ca e nivelul actual) si mai stiu si ceva maghiara, adică... am prins de la familie/ vecini/ voluntariat. Daca stai intr-un loc cu mai multi maghiari se prinde de tine fara sa vrei. (Inclusiv înjurăturile laughing )
Iar acum metodele pe care le-am folosit nu sunt prea academice, daca nu includem germana. Spaniola am învățat si din filme iar maghiară "de pe strada" sa zic așa.

| Metalheadforever666 a răspuns:

De 5 ani fac franceza la scoala si am ajuns sa stiu notiuni de gramatica si sa inteleg sensul unei fraze cand o citesc, dar nu ma pricep la vocabular sau la traducere cuvant cu cuvant.Tot de 5 ani fac meditatii la germana si stiu un pic mai bine decat franceza, am vocabularul mai extins.