| RAY a întrebat:

Ce mai contine o limba fara verbe,adjective, substantive,, pronume, numerale, prepozitii, conjunctii, interjectii, adverbe, onomatopee?

ma refer gramatical daca cunosti toate cele de sus te poti exprima gramatical?

3 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu prea am inteles la ce te referi, eu doar voiam sa spun, ca limba chineza este o limba tonala, ea se bazeaza in mare parte pe tonul pe care il folosesti, spre exemplu, acelasi cuvant spus pe 4 tonuri diferite, poate avea mai multe sensuri, dar totusi este acelasi cuvant, doar tonul difera, nu este ca in limba romana, in limba romana depinde de contextul in care folosesti cuvantul, nu de tonul folosit. Nu stiu daca ai inteles la ce ma refeream. Si stiu ca ce am spus eu nu cred ca are legatura cu ce ai intrebat tu.

| R0R0 a răspuns:

Din cate stiu eu, onomatopeele intra la interjectii. ( ONOMATOPÉE, onomatopee, s. f. Cuvânt care, prin elementele lui sonore, imită sunete, zgomote etc. din natură; cuvânt imitativ )
Nu cred ca mai cuprinde nimic. Articolul, inca.
Depinde. Adica te poti exprima daca le stii.

| akashi4 a răspuns:

Articol