| anonim_4396 a întrebat:

Limba japoneza tot asa are substantive, verbe, adjective? Gramatica e total diferita fata de cea europeana?

2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Da, are si substantive si verbe si adjective, dar gramatica este total diferita de cea europeana, de aceea multi oameni spun ca este o limba grea, mie nu mi se pare grea, de aceea eu o invat. Dar spre deosebire de limba chineza care este o limba tonală, japoneza nu este o limba tonală. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| GinoLANETTI a răspuns:

Substantivele japoneze nu au gen, nici număr și nu se articulează. Cuvîntul 本 hon poate să însemne la fel de bine o carte, cartea, niște cărți sau cărțile.
Verbele japoneze se conjugă la două timpuri, numite tehnic "trecut" și "non-trecut", al doilea fiind echivalent cu prezentul+viitorul din limba română. Nu există nici o inflexiune după număr sau persoană.
Limba nu este in totalitate diferita de cele europene, dar are multe "lipsuri"