| unknown1996 a întrebat:

Ce matematică trebuie să știu pentru a putea lucra cat mai bine in Autocad?

Menționez ca am terminat liceul de mult timp si am uitat, ceva cărți de unde as putea sa încep?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

AutoCAD face calculele singur. Deci nu trebuie să știi multă matematică, doar cât să înțelegi ce poți cere de la el. Nu e nevoie să memorezi formule și demonstrații.

De exemplu, eu n-am mai rezolvat integrale de ani de zile, dar continui sa stiu la ce se refera integralele.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A, da, am absolvit sociologia și am învățat că trebuie să știu ce cer de la SPSS. În rest nu e nicio nevoie să fac eu calculele.

| NLS a răspuns:

Nu trebuie sa stii mare lucru, aritmetica de gimnaziu, si trebuie sa intelegi foarte bine CUM FUNCTIONEAZA geometria (doar in plan, daca nu folosesti AUTOCAD pentru generarea corpurilor 3D).
Nu trebuie sa retii formule sau demonstatii, dar geometrie tot trebuie sa stii si sa intelegi.

In rest, daca doresti sau trebuie sa desenezi o curba sinusoidala, o hiperbola, o evolventa pentru generarea profilului unei roti dintate,
sau mai stiu eu ce alta forma geometrica mai speciala, trebuie sa stii cum se defineste acea forma, (uneori e de ajuns sa stii cum arata, dar nu mereu), pentru ca Autocad nu are unelte pentru asa ceva, si trebuie desenate manual, pe baza cunostintelor tale.
Deci geometrie trebuie sa cunosti cat mai bine, daca doresti sa fii eficient in Autocad.

PS: daca lucrezi ca desenator tehnic pentru un inginer structurist (adica desenezi rezistenta pentru case, blocuri, etc), e foarte simplu. Nu vei lucra decat cu cateva comenzi: linie, dreptunghi, cerc, simetrie, uneori scalare, foarte rar pattern, instrumentul de cotare, trim, extend... setarea diferitelor layere, si inca cateva instrumente uzuale.
Aici cunostintele necesare sunt semnificativ mai mici decat in situatiile in care trebuie sa desenezi piese de masini in domeniul automotive.

Răspuns utilizator avertizat