| Alucard248 a întrebat:

am si eu o intrebare.
Am promovat liceul(tehnologic) acum 3 ani, am promovat si examenul de bacalaureat unde am avut matematica m2, vreau sa dau admiterea la o academie militara unde am nevoie de matematica m1, cum as putea sa invat cat mai repede si cu ce credeti ca ar fi mai indicat sa incep sau daca aveti idei care ar credeti ca m-ar ajuta? Mentionez ca astept raspunsul de la persoane care au terminat un liceu cu mate m1, dau funda, multumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu ce-i aia m1, m2. Pe vremea mea era matematica de real si de uman. Eu am facut de uman si a trebuit (pentru examen la Academia Militara) sa invat de real. Am luat cartea si culegeri de matematica (pe atunci era Gazeta Matematica) si am invatat fara sa ma ajute cineva. Am citit lectia din carte si am facut exercitii. Am reusit fara probleme.

| RaAlexandra a răspuns:

Încearcă sa repeti de la 0, scoate-ti toate formulele si rezolva exercițiile cu foaia in fata..nu e nevoie sa inveti teoria pe de rost, o vei retine aplicand-o in exercitii.
Daca nu retii ceva nu lasa balta, repeta de 100 de ori daca e nevoie pana retii si reia exercițiul de la capat.
Eu am invatat si cu Youtube, era un profesor Popa daca nu ma insel.ce nu intelegeam in clasa cautam acasa si dadeam de cap cu ajutorul lui.
Bafta si sper sa ne intalnim la instructielaughing