| AvalohAlyn a întrebat:

Ce materii consideri ca ar mai trebui sa fie studiate in scoli /licee si ce materii consideri ca trebuie sa dispara din programa scolara?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Sunt unele materii care ar trebui studiate mai puțin(unele mult mai puțin- cum ar fi latina) și unele pe care ar trebui să se pună mai mult accent din clasele primare sau să se pună accent pe alte lucruri la unele materii(mă refer ca dezvolarea logicii sau a anumitor raționamente, a gândirii să fie o prioritate mult mai mare în școlile românești). Aș scoate volum și aș schimba accentul pe unele lucruri(cum am spus înainte dar și lucruri care nu au ce căuta în anumtie profiluri și pe care nu ar trebui să se pună accent acolo), atât, nu cred că aș scoate vreo materie complet.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu as scoate nimic din materii, ci doar as schimba continutul lor. La religie cred ca ar fi mai interesant sa se studieze o istorie a religiilor, felul cum au aparut, cum s-au format, principiile dupa care se ghideaza etc.
Muzica ar trebui sa fie axata pe studiul unor compozitori cunoscuti din diverse parti ale lumii, piesele lor importante si recunoasterea lor si curente muzicale.
Iar la desen, din nou, ar putea sa se studieze o istorie a artei, cum au influentat diverse epoci curentele artistice, trasaturile fiecarui curent artistic, filosofia pe care se bazeaza, pictori, sculptori reprezentanti pentru aceste curente artistice, tehnici de desen etc. De exemplu, daca intri intr-un muzeu de arta sa fii capabil cat de cat sa identifici o pictura, sa observi orientativ al carui curent apartine, iar dupa curent sa poti sa deduci in ce perioada a fost facuta. Desenul mi se pare o materie care ar putea adauga foarte mult culturii generale, daca ar fi predat cum trebuie.
Latina ar putea sa se axeze mai mult pe texte si pe traduceri, pentru ca ajuta foarte mult in invatarea unor altor limbi, in mare parte pentru ca multe alte limbi, chiar si cele germanice au cuvinte imprumutate din latina, mai ales substantive si folosesc pentru ele sistemul de formare al pluralului din limba latina. Pe mine chestia asta m-a ajutat foarte mult.

| AC4S4 a răspuns:

Din licee as scoate Latina, indiferent de profil, sa nu se mai faca latina.
As scoate muzica, desenul, si religia sa fie optionala(adica la fiecare inceput de an cine vrea sa faca religie sa completeze un formular si sa-l duca la secretariat/sau invers).

Am vazut raspunsuri gen sa nu scoata muzica, desenul, din contra, acestea sa fie mai aprofundate.
Voi ganditi? Cu ce il ajuta pe un elev sa stie istoria muzicii si cum a aparut arta? Oricum astea se invata in gimnaziu, cine vrea sa stie, va stii.Nu trebuie sa i se repete anual aceleasi lucruri, pentru ca la muzica/desen asta se intampla, anual faci aceleasi lucruri.

Trebuie sa se puna accent pe educatie, sa stim ceva folositor. Istoria tine de cultura generala, nici asta nu ar trebui amplificata.
Dar nu vad cu ce m-ar ajuta sa stiu in ce an a fost pictat cutare tablou sau in ce an a fost scrisa nu stiu ce simfonie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educație sexuală
Educație Civică
Mai multă : Istorie, Geografie, Limba Romana, Psihologie
Iar scoase din programă muzica, desenul şi bineînțeles RELIGIA (in afara de liceele vocationale)