| Mark2012012 a întrebat:

Ce materii se predau la profilul limba si literatura romana - limba si literatura engleza in facultate?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

La romana faci LRC - limba romana contemporana, adica gramatica: fonetica, sintaxa si morfologie dar la nivel superior, cum sunt si matematicile superioare, nu ce ai facut in generala sau liceu dar au la baza cunostintele de acolo, in fac. le dezvolti. Apoi ligvistica, teoria literaturii, folclor, latina, tehnici de redactare, filosofia limbajului evident si literatura. La engleza faci LEC (limba engleza contemporana) la fel ca LRC dar evident pe engleza. apoi literatura engleza, ceva traduceri, tehnici de redactare. toate cursurile si examenele sunt in engleza