| Asasa_Sasas_1975 a întrebat:

Ce metode aveti ca saimvatati mi repede la un test cum as puta sa memorez ceva mai rapid si ce sfaturi imi puteti da?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Depinde de test. Daca e vorba de stiinta, incerc sa invat logic. Trec odata prin materie ca sa o descifrez, apoi o citesc de inca 2-3 ori ca pe o lectura.
La celelalte materii citesc lectie cu lectie de cate 3 ori la rand (aceeasi lectie de 3 ori).
Am grija sa fie liniste,, elimin orice distractie si cer sa nu fiu intrerupt. Nu e muzica, nu e TV, nu e PC, telefonul e inchis.

2 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Sa fii present/a la toate orele, sa fii atent/a la ce se preda, sa iei notite clare, corecte, explicite, scrise lizibil, sa reiei acasa lectia de zi si din caietul de notite si din manual, sa recapitulezi, periodic, lectiile din urma, sa inveti logic, sa intelegi ceea ce inveti, iar apoi sa fii capabil/a sa redai cu propriile cuvinte. Evita toceala, gandeste, implica-te, fii creative/a, invata cu placere, fixeaza-ti un ritm de invatare constant si strategii eficiente de lucru si totul va fi bine!
Un pont care ma ajuta pe mine-in timp ce invat(chiar si cand eram eleva/studenta) sau corectez teste, sau citesc, sau lucrez la un proiect didactic, ascult muzica clasica (Bach, Vivaldi, Handel, Hatdn, Mozart, Beethoven, Schubert, Schumann, Chopin, Liszt), ma ajuta sa ma relaxez, sa ma concentrez mai bine si resist mult mai mult timp la birou, fara a fi nevoita sa mai iau mici pause (pentru ca sunt mai relaxata). Si, la sfarsitul zilei de studio, constat ca am reusit sa acumulez multe informatii, sa lucrez mult si sunt relativ odihnita(datorita muzicii).
Spor la invatat, o seara faina si un weekend placut iti doresc!

| csilex a răspuns:

Logic trebuie sa intelegi ceea ce inveti asa retii mai usor. Nu putem sa invatam paragrafe intregi decat daca avem memorie fotografica sau ai boala savantului si atunci ce ne ramane de facut este sa invatam ideile principale si de acolo sa dezvoltam