| Sfaterly a întrebat:

Trebuie să învăț pentru mâine la istorie. Aveți ceva metode de invatat? Cum sa memorez mai repede?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Invata fiecare lectie in parte si incearca sa o reproduci cu cuvintele tale. nu o invata papagaliceste, deoarece pe cat de repede ai invatat-o pe atat de repede o vei uita. Gandeste! Nu uita sa le iei in ordinea din caiet, altfel le vei incurca.

2.La final, citeste incet, cu atentie, lectiile in ordine, la rand, pentru a fixa materia. Ia-ti timpul suficient: 10-20-30 min. Daca nu intelegi sau crezi ca mai trebuie mai citeste odata un paragraf.

3.Pe viitor citeste din timp, astfel iti va fi mai usor. MAi bine citesti inaintea orei lectia predata anterior deoarece acum ti-ar fi fost mai usor. Macar 10 minute pe zi ar fi facut diferenta.

P.S. Si eu am dat teza azi la istorie asa ca bafta!

5 răspunsuri:
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu invata.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Faci scheme, iti imaginezi bataliile si citesti povestile... big grin

| thegodfather12 a răspuns:

Da, inchide caculatorul si telefonul

| Fatadragutza123456 a răspuns:

1. Sa citesti fiecare lectie in ordine cronologica (deoarece faci istorie). Cand ai invatat-o nu cred ca trebuie neaparat sa o poti trancani papagaliceste ci sa poti sa o reproduci astfel incat sa o inveti logic.

2.La final, ia-ti cat timp ai nevoie (10 min-20 min-30 min) si citeste toate lectiile la rand, in ordine, cu atentie. Astfel, le vei fixa mai repede.

3. Invata constant si mereu. Mai bine citeste macar 10 minute lectia pe care o ai la momentul respectiv sa iti usurezi munca cand ai test/teza/ascultat decat sa te apuci sa inveti tot deodata.

P.S. Si eu am dat azi test, in loc de teza. Bafta!

| Stanciu_Laurentiu_1969 a răspuns:

Pai e simplu, nu invata mot a mot citeste paragrafele si incearca sa spui cu ale tale cuvinte ce ai retinut asa e mai usor citesti si reproduci ce ai citit.