| Mina a întrebat:

Ce metode de invatat folositi(cititi de mai multe ori cursul, invatati pe fragmente...etc)? Cand retineti mai usor, ziua sau noaptea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data citesc tot textul(asta in caz ca nu-i un cartzoi intreg), sa imi fac o idee de ansamblu asupra textului. Apoi recitesc, notand ideile principale. Apoi le invat pe alea.Nu-i neaparat sa "ciripesti" cuvant cu cuvant, important e sa intelegi despre ce-i vorba si sa retii cate ceva, aspecte esentiale macar. Seara de obicei dau cel mai bun randament, nu ma deranjeaza niciun zgomot, nu-mi distrage nimeni atentia. Daca sti ca ai mult de invatat, nu amana totul pe ultima clipa, iti spun din proprie experienta, intri in panica si sub presiune prea mare, de timp, nu mai poti invata nimic.De exemplu, pentru o teza de sfarsit de semestru sau un examen important, invata in fiecare zi cate putin. Cu cateva zile inainte de examinare, reciteste tot.Vei vedea cat de multe sti si vei merge la test cu inima mai usoara big grin (eu nici daca stiu totul, chiar cuvant cu cuvant cateodata, tot nu intru cu inima usoara la examen laughing ). Nu iti propune sa inveti cand esti obosita, n-o sa reusesti decat sa obosesti si mai rau si nici nu retii nimic.Si mai ales, invata...cu drag, daca pot sa zic asa.Aminteste-ti ca pentru tine inveti, pentru viitorul tau, nu pentru profesori sau parinti. Te ajuti pe tine.Bafta iti doresc, sper ca ti-am fost macar un pic de ajutor.

9 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Citesc un fragment, il repet, citesc altul, il repet, apoi le repet pe aman2, ...si tot asa,.
invat cel mai bine dupa 8-9 seara, ...ca sa pot sta pana tarziu beau nessuri, ...nu invat cu cartile imprastiate toate pe masa mea, ...am liniste si nu stau pe calculator... daca e pentru vreo teza sau asa ceva iau pastile pentru memorie,.

| Flinn a răspuns:

Eu invat cel mai bine dimineata, iar temele mi le fac pe la 10 seara este mai placut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seara dupa ora 10 invat cel mai binehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Cititul prin logica, dimineata.
Memorarea se face mult mai usor si de lunga durata.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu retin cel mai bine in cada in apa ...stau ore in sir de placere si invat. nu conteaza ca e zi sau noapte big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invat cel mai bine ziua, cand sunt odihnita, iar ca sa retin repede informatia trebuie sa fiu foarte concentrata, nu ajuta daca imi fuge gandul in alta parte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu retin mai bine noaptea sau dupa ce dorm putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e sa inveti in timp ce dormi.

| andreiiiushka a răspuns:

De cele mai multe ori am ajuns sa invat noaptea, dar mi-am dat seama k eram destul de obosita prin sesiune din cauza asta, cel mai ok e in timpul zilei, si da, telefonul pe silent, sa nu fiu distrasa big grin